Ülkemizde sosyal medya platformları içinde aktif olarak 50 milyon kullanıcısıyla en çok kullanılan mecra; Youtube. Çünkü insanlar; eğitim, eğlence, müzik, vb. çeşitli alanlarda bir şeyler izlemek istediklerinde akla gelen tartışmasız tek video platformudur.

Ülkemizde milyonlarca kullanıcısı olan bir mecrada, sektörünüzün hitap ettiği hemen herkese reklam vermeye çalışırsanız, anormal bütçeler harcayabilirsiniz. Bu yüzden ulaşmak istediğiniz kitleyi birlikte belirleyip, ilgi alanları seçerek hedefe dönük reklamlar yapabiliriz. Hedefe dönük kişi ve gruplar kastediyoruz önce onu anlatalım:

Demografik gruplar: Hedeflenen kitlenin; yaş, cinsiyet, evli ya da bekar olduğu, aylık geliri gibi bilgiler girilir.

Ayrıntılı demografi: Demografik gruplara ek olarak; üniversite öğrencileri, mülk sahipleri, evlenme adayları gibi alt dalları da kapsayan ayrıntılı bilgiler girilir.

İlgi alanları: İlgili konuların haricindeki sayfalar ziyaret ediliyor olsa bile, mevcut belirlenen hedefin dışındaki kitle kategorisinden de seçim yapılabilir.

Yakın ilgi alanı kitleleri: Hedeflenen konulara yoğun ilgisi olan kullanıcılarla, video reklamlarınız eşleştirilerek marka bilinirliği ve algısı arttırılır.

Özel yakın ilgi alanı kitleleri: Bu reklam grubu sayesinde daha niş kitlelere, markanızın reklamını eşleştirerek reklam oluşturulabilir.